Građani oštro pisali gradonačelnici vezano uz otpad u Sisku: „Netko je očito shvatio da se neke stvari ne podudaraju…“


Građanska inicijativa „Siščani ne žele biti Smetlišćani „ okupljena na društvenoj mreži Facebook, uputila je gradonačelnici Siska Kristini Ikić Baniček i vijećnicima GV Grada Siska otvoreno pismo potaknuta zabrinutošću građana koju izaziva gomilanje tvrtki u gradu koje u svom poslovanju rade s opasnim i neopasnim kemijskim, medicinskim, zaraznim i inim otpadom, kao i pitanja vezana uz sanaciju i prenamjenu nekadašnjih industrijskih pogona kemijske industrije (Herbos, Segestica, Rafinerija).

Zabrinuti za zdravlje i okoliš, oštro su prozvali gradonačelnicu Kristinu Ikić Baniček: „ Zahtijevamo da organizirate javnu tribinu na kojoj ćete osobno, u prisustvu medija odgovarati na upite građana po pitanju ove tematike.
Zahtijevamo odgovor na ovo pismo i upite građana koji su mu sastavni dio, u pismenom obliku posredstvom medija. Zahtijevamo stopiranje svih radnji koje grad poduzima oko dovođenja spornih investitora u Grad dok ne postignete dogovor s građanima koji se protive njihovom dolasku.“

„Moramo li podsjetiti da su prostori bivšeg Herbosa, danas Kemokopa i Remondisa udaljeni od prvih kuća 80 m, od lječilišta Jodno ih dijeli zid, od centra grada oko 500 m, a u krugu manjem od kilometra su dvije osnovne i srednje škole i dva vrtića i sam centar grada . Rijeka Sava je također u neposrednoj blizini. Da apsurd bude veći, Ciglarska graba, mjesto predviđeno za obiteljski odmor, sport i rekreaciju s mjestima za roštilj i dječjim igralištem nalazi se na 30-ak metara od hale koju ovih dana omataju crnom folijom kako građani ne bi vidjeli što se iza događa.“

Progovorili su i o Rijekatanku, pomno istraživši postupak prodaje parcele koja je bila u vlasništvu grada tvrtki koja se bavi zbrinjavanjem i skladištenjem opasnog i neopasnog kemijskog otpada.

„U Sisak dolaze ili su već došle tvrtke koje su istjerane iz nekih drugih sredina zbog kršenja propisa i koje pune crne kronike raznim ekološkim i sigurnosnim incidentima.“

U svojim namjerama odlučni su u traženju referenduma kao oblika participacije građana u donošenju važnih odluka a posebice ovakvih koji predstavljaju potencijalnu ugrozu života svih Siščana.

„…smatramo da je referendum najpravedniji oblik demokracije, zahtijevamo da iskoristite svoje gradonačelničke ovlasti i pitate građane žele li u budućnosti ovakav profil investitora u gradu ili ne žele. Žele li građani profiliranje grada kao grada gdje će firme upitnih tehnoloških i ekoloških standarda neometano moći dovlačiti razne vrste opasnog, kemijskog, medicinskog ili nekog drugog otpada.“

Pismo prenosimo u cijelosti na sljedećem linku: OTVORENO PISMO GRADONAČELNICI GRADA SISKA