Bolognese umak

Potrebni sastojci:

Mljeveno meso

Luk

Češnjak

Majčina dušica

Bosiljak

Tekuća/pasirana rajčica

1 dl bijelog vina

sol, papar, vegeta

maslinovo ulje

Zagrijati maslinovo ulje te na njemu popržiti sitnosjeckani luk dok ne poprimi žučkastu boju. Na popržni luk dodati sitno sjeckani češnjak i mljeveno meso. Meso podliti bijelim vinom i dinstati dok alkohol ne ispari. Dodati pasiranu rajčinu i začine. Ukoliko imate svjež bosiljak i svježu majčinu dušicu, onda ih dodajte na samom kraju umaka, kada se svi viškovi tekućina reduciraju na željenu gustoću. Poželjno je i začine poput soli i vegete dodati na već reducirani umak, kako ne biste presolili jelo.

Aromatična šalša

Sastoci za šalšu so odokativni ovisno o preferencijama okusa. Za šalšu je najbolje koristiti domaće povrće kako bismo dobili željene istančane arome. U orginalnim receptima šalše koristi se povrtnica po imenu Tomatillo koja je blago voćnog okusa ljubičaste i zelene boje. Ukoliko ste u mogućnosti uzgajati svoje povrće, svakako nabavite sjeme ove lijepe biljne i zdrave kulture.

Potrebni sastojci:

Rajčice, mesnate rajčice

Pečene crvene paprike

Tomatillo (ukoliko ga nemate, može i bez njega)

Luk

Češnjak

Chilly

Mrkva

Jedna svježa zelena i crvena paprika

Tikvice

Patliđan

Origano, peršin, bosiljak, celerov list

malo vinskog octa

maslinovo ulje

sol i šećer

Luk i češnjak ispržiti na ulju, dodati nasjeckane paprike i mrkvu. Preporuka je povrće sjeckati na srednju veličinu ni preveliko ni premaleno, komadići povrća moraju ostati vidljivi na kraju kuhanja. Kad paprike i mrkva malo omekane dodati rajčicu koju su predhodno narezali na šnite. Tomatillo narezati na kolute, tikvicu i patliđan narezati na kocke. Kada rajčica pusti vodu dodati ostalo nasjeckano povrće uključujući i pečenu papriku. Kuhati šalšu do željene gustoće i na samom kraju dodati biljne začine, sol i šećer. Napomena: sol dodajte da podignete i zaokužite okuse, nikako nemojte previše soliti jer pripremljena šalša osim što je samostalno jelo, može biti i dodatak ostalim umacima. Šećera dodajte onoliko koliko želite izbalansirati kiselinu rajčice. Šalša nikako ne smije biti preslatka ali ne i previše kisela. Kada je umak gotov, povrće kuhano a tekućina reducirana na pola, šalšu sipati u sterilizirane teglice odmah poklopiti i pasterizirati kako se ne bi kvarilo. Ovako pripremljena šalša može potrajati i više od godinu dana ako se čuva na tamnom i hladnom mjestu.

Dobar tek !